Svátek má: Josef

Byznys

Velikost textu:

Okurková sezóna v ekonomice i na trzích

Okurková sezóna v ekonomice i na trzích

V globální ekonomice je okurková sezóna v plném proudu. Fed by mohl naznačit něco o plánovaném utahování měnové politiky, EU bude jednat o Brexitu.

Ilustrační foto
20. července 2018 - 09:45

V regionu bude zveřejněn polský maloobchod, od kterého čekáme potvrzení silné spotřebitelské důvěry, sdělil analytik Komerční banky Jakub Matějů.

EU se poprvé vyjádří k britskému návrhu Brexitu

Z pohledu ekonomických statistik je okurková sezóna v plném proudu. Ve Spojených státech promluví prezident St. Louiského Fedu James Bullard o ekonomice a měnové politice. Mohl by poodhalit více podrobností ohledně očekávaných dalších dvou zvýšení sazeb do konce roku, která naznačuje medián výhledů členů FOMC.

Trhy však budou dnes upřeny spíše na jednání Rady ministrů pro záležitosti EU o článku 50, tedy o Brexitu. Zejména bude diskutován tzv. White Paper z pera britských vládních úředníků, který nastiňuje preferované pobrexitové uspořádání dle britské administrativy. Podle našeho názoru je předložený dokument zatím stále velmi neurčitý a navíc působí dojmem „vyzobávání třešniček“. Britská vláda se totiž bude snažit zachovat jen některé vybrané výhody spojené s členstvím. To jistě nepotěší hlavního vyjednavače Brexitu za EU Michela Barniera ani řadu přítomných ministrů, a proto nečekáme, že by se jednání po dnešku významně pohnula kupředu.

Americké předstihové indikátory na optimistické vlně

Včera zveřejněné předstihové indikátory naznačují optimistickou náladu a podtrhují dobré vyhlídky americké ekonomiky. Oba indikátory (Výhled podnikatelů z okolí Filadelfie a Leading Economic Index) dokonce znatelně překonaly očekávání trhů. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti pokračují v poklesu a dále posouvají minima pozorovaná v novodobé historii. Tyto údaje jsou dalším střípkem do skládačky, která zřejmě povede k dalšímu utahování měnové politiky Fedu.

Polský maloobchod potvrdí silný spotřebitelský sentiment

Spíše klidnější kalendář na regionálních trzích bude zpestřen polskými maloobchodními tržbami. Ty potvrdí silnou spotřebitelskou důvěru v polské ekonomice podpořenou zdravým vývojem na trhu práce a růstem disponibilních příjmů. Podle ekonomů SG přispívají i výrazné prodeje aut. To vše naznačuje, že ve druhém čtvrtletí spotřeba domácností výrazně přispěla k celkové dynamice HDP. Domácí poptávka by měla být tahounem polského růstu i ve zbytku letošního roku.


Nákladové tlaky se promítají do cen, koruna však oslabuje

Domácí ceny průmyslových výrobců včera překvapily trh a výrazně přidaly na tempu. Za sílícími tlaky z domácí ekonomiky stojí řada faktorů. Vysoké ceny komodit a slabší kurz koruny znamenají pro výrobce rostoucí materiálové náklady. K tomu se přidává napjatá situace na trhu práce, která zvyšuje mzdové náklady a dále ukrajuje z marží. Tento výbušný koktejl již začal nutit výrobce ke zdražování, které by se mělo stále silněji promítat i do spotřebitelských cen. Mohou si to zřejmě dovolit, protože poptávka zůstává silná. Cenový růst pak umožní ČNB pokračovat v normalizaci měnové politiky směrem k neutrálním úrovním tempem jednoho zvýšení za kvartál.

Koruna navzdory silnému růstu cen výrobců oslabuje. Kurz české měny začal včera znatelně ztrácet hned po otevření evropského obchodování a v této tendenci v průběhu dne dále pokračoval až k hodnotě 25,93 CZK/EUR. Překonal tak týdenní minima z počátku pondělního obchodování. Bylo to důsledkem dalšího oslabování kurzu USD/EUR, které spustilo výprodej středoevropských měn spolu s měnami ostatních rozvojových trhů. Znovu se tak ukazuje zvýšená citlivost korunového kurzu na globální faktory a vysoké korelace s regionálním košem měn. Jak maďarský forint, tak i polský zlotý totiž oslabily během dne shodně zhruba o 0,5 %, doplnil kub Matějů.

(jm, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
80.8
CEZ
540.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
845.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
950.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
772
PHILIP MORRIS CR
14420
O2 C.R.
245
UNIPETROL
382.5
VIG
561