Svátek má: Josef

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Vyvinit Kyjev v případě MH17 je nepochopitelné!

Rusko: Vyvinit Kyjev v případě MH17 je nepochopitelné!

Moskva nazvala za nepochopitelnou nebo spíše "do nebe volající" skutečnost, že Nizozemsko v případě katastrofy MH17 sňalo z Kyjeva vinu za neuzavření vzdušného prostoru v oblasti vojenských operací na východní Ukrajině.

Trosky Boeingu 777 na východě Ukrajiny
19. července 2018 - 11:05

Uvedlo to v komentáři ruské ministerstvo zahraničí při připomínce výročí letecké tragédie na východní Ukrajině.

Kromě toho ministerstvo zahraničí vyslovilo obavy z předpojatosti a utajenosti vyšetřování, jemuž jsou oporou informace ze sociálních sítí a nedůvěryhodných veřejných zdrojů, jakož i spolupráce „s dobře známou svými lživými dedukcemi pseudovyšetřovatelů“ z agentury Bellingcat.

Komentář konstatuje, že Rusko od samého počátku prosazovalo důkladné a nestranné mezinárodní vyšetřování zřícení malajského „Boeingu“, byla na počátku pro přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2166.

„Naše země okamžitě nabídla veškerou nezbytnou technickou a odbornou pomoc, včetně zohlednění dosavadní zkušenosti z vyšetřování havárie letadla letecké společnosti „Sibiř“, které sestřelila protivzdušná obrana Ukrajiny v roce 2001 na pobřeží Černého moře,“ cituje komentář RIA Novosti.


„Nicméně, Nizozemsko nedovolilo účast Ruska na Společném vyšetřovacím týmu (JIT) a rozhodla pro vypracování předem vybrané verze, prakticky ignorovalo důležitou informaci, kterou Rusko poskytlo vyšetřování v této době jak dobrovolně, tak i rámci mechanismu právní pomoci," zdůraznilo ministerstvo zahraničí.

Tragédie nad Donbasem

Malajsijský Boeing-777, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpur, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcka na východě Ukrajiny. Na palubě bylo 298 osob a všechny zahynuly. Většina obětí byla občany Nizozemska.

Kyjev okamžitě obvinil z katastrofy opolčence. Ti odpověděli, že nemají prostředky k sestřelování letadel v takové nadmořské výšce. Zatímco ukrajinská armáda vlaastní protiletadlové systémy „Buk“.


Ve zprávě mezinárodní vyšetřovací skupiny bylo uvedeno, že Boeing zasáhla raketa proletadlového systému „Buk“, dovezeného z Ruska a následně se navrátivšího.

Moskva upozornila na předpojatost šetření, jehož závěry jsou založeny pouze na datech získaných z Ukrajiny. Experimenty provedené firmou „Almaz-Antey“, přední společnosti vyrábějící systémy protivzdušné obrany, včetně systémů „Buk“, rovněž potvrzují, že Boeing byl sestřelen z území ovládaného ukrajinskou armádou. Navíc pochybnosti o výsledcích vyšetřování JIT vyjádřila i malajská strana (která je přitom šetření účastna) s tím, že neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by ukazovaly na Rusko.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)