Svátek má: Josef

Zprávy

Velikost textu:

ZN: Každý čtvrtý Ukrajinec žije pod hranicí chudoby!

ZN: Každý čtvrtý Ukrajinec žije pod hranicí chudoby!

Za posledních pět let se úroveň chudoby na Ukrajině zvýšila o 10%. Jak píše ukrajinské „Zrcadlo týdne", dnes je 25% populace země pod hranicí chudoby.

Ilustrační foto
19. července 2018 - 10:10

Úroveň chudoby na Ukrajině za posledních pět let vzrostla o 10%. Jak napsalo „Zrcadlo týdne", sdělila to ředitelka Světové banky pro Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko Satu Kahkonenová. Podle ní dnes je  na Ukrajině 25% populace pod hranicí chudoby.

„Hospodářská krize, která začala na Ukrajině v roce 2014, vedla k tomu, že úroveň chudoby je nyní vyšší než před pěti lety. Jestliže v roce 2014 žilo 15% obyvatel Ukrajiny pod hranicí chudoby, dnes je to 25%," uvedla Kahkonenová.
 
Poznamenala, že Světová banka od roku 2014 investovala do ukrajinské ekonomiky více, než do kterékoli jiné země (celkem asi 5,5 miliardy dolarů), přičemž uvedla, že ekonomický potenciál Ukrajiny je vyšší, než v zemích jako Polsko, Rumunsko, Gruzie a Indonésie. Kahkonenová zdůraznila, že kvůli obrovským dluhům existuje riziko růstu inflace.

 
„Dnes je obtížné přesvědčit investory, aby investovali peníze na Ukrajinu. Jsou zde problémy na makroekonomické úrovni: veřejný dluh Ukrajiny je velmi velký a neklesá na úroveň, která byla plánována dříve. Existuje také riziko spojené s inflací a souvisí to se zdvojnásobením mezd a zvýšením dotací, v důsledku čehož není možné udržet poptávku spotřebitelů na pozadí rostoucích cen," uvedla.

Vtírá se tak otázka, zda naznačuje, že nižší mzdy a dotace zlepší ukrajinskou ekonomiku. A je to v rozporu nebo v souladu s výše uvedenými údaji o rostoucí chudobě na Ukrajině? Měl by tedy být v zemi kleptomanických nacionalistických oligarchů perspektivně každý třetí Ukrajinec pod hranicí chudoby?

(kou, prvnizpravy.cz, zn.ua, foto: arch.)